Nawigacja

Aktualności

Spotkanie ze Stefanią Obara ps. „Stefa” - prezesem Koła ŚZŻAK w Tyczynie

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie Katarzyna Kyc, Katarzyna Gajda-Bator i dr Mirosław Surdej wraz dziennikarzem Polskiego Radia Rzeszów Andrzejem Zajdlem odwiedzili wczoraj panią Stefanię Obara w Tyczynie, która podzieliła się swoimi wspomnieniami z okresu okupacji niemieckiej i sowieckiej, opowiedziała nam o losach swojego ojca żołnierza I wojny światowej oraz o działalności konspiracyjnej swojej i swojego męża dr. Ludwika Obary. Pokazała nam wspaniałą kolekcję zdjęć rodzinnych, swoje książki i własnoręcznie spisaną kronikę.

Stefania Obara, ps. „Stefa” urodziła się 24 stycznia 1921 r. w Starszydlu. Córka Wacława Fornala, żołnierza I wojny światowej i jeńca wojennego w carskiej Rosji, oraz Anny z domu Warzybok. Żołnierz Armii Krajowej, Placówki „Topola” w Tyczynie w czasie od III 1942 do VIII 1944 r. Przyboczna sanitariuszka dr. Ludwika Obary ps. „Riwanol”. Uczestniczka Akcji „Burza” jako sanitariuszka w szpitalu polowym w Hermanowej do 10 VIII 1944 r., kontrolowane przez Urząd Bezpieczeństwa do VII 1945 r. Żona dr Ludwika Obary. W latach 1980-1981 działała w „Solidarności” Rolników Indywidualnych w Gminie Tyczyn. od 1989 r. należy do „Solidarności” Emerytów w Rzeszowie. 

Weteran walk o niepodległość, kapitan w stanie spoczynku, Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tyczynie. Dokumentalistka, poetka oraz autorka i współautorka kilku publikacji m.in. „Nasze korzenie - ludzie i obyczaje”, „Rodaków naszych patriotyczne rymowanie”, „Chwalebne dziedzictwo”, „Tryptyk Patriotyczny. Od Armii Krajowej do Solidarności w Gminie Tyczyn”. Odznaczona Krzyżem Armii Krajowej i Krzyżem Partyzanckim. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator, Mirosław Surdej. 

do góry