Nawigacja

Aktualności

IX posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa IPN – Rzeszów, 28 marca 2019

28 marca 2019 r. w siedzibie Oddziału IPN w Rzeszowie odbyło się dziewiąte posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działającego przy Oddziale IPN-KŚZpNP w Rzeszowie. 

Tematem obrad było zaopiniowanie dwóch upamiętnień. Tablicy poświęconej por. Helenie Żurowskiej z Olszanicy, kurierce i łączniczce ZWZ-AK i Zrzeszenia „WiN, żołnierzowi Powstania Warszawskiego, zamordowanej 21 września 1949 r. przez reżim komunistyczny w więzieniu mokotowskim, której postać zaprezentowała wnioskodawczyni Krystyna Chowaniec. Tablicy pamiątkowej szer. Romanowi Piotrowskiemu z Czajkowej, żołnierzowi oddziału partyzanckiego Wojciecha Lisa „Mściciela”, zamordowanemu przez pracowników mieleckiego UB. Wniosek w tej sprawie przedstawił Andrzej Głaz, wójt Gminy Tuszów Narodowy, historię Romana Piotrowskiego i jego rodziny omówiła Renata Paterak, sekretarz gminy. 

Pracownicy OBUWiM IPN w Rzeszowie przedstawili dokumentację fotograficzną z wyjazdu studyjnego na teren zakładów lotniczych w Mielcu, gdzie znajduje się brama wjazdowa do ówczesnego obozu pracy z czasów II wojny światowej. Omówiono zainicjowane działania w celu ochrony miejsca pamięci zarówno w Mielcu jak i w Hucie Poręby, gdzie znajdują się groby wojenne z 1939 roku.

Obradom przewodniczył wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch, wziął udział m.in. poseł na Sejm RP Piotr Babinetz.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry