Nawigacja

Aktualności

II Turniej „Gwieździstej Eskadry” i I Turniej „Misia Wojtka” – Ropczyce, 28 marca 2019

28 marca 2019 r. po raz dziewiąty w Ropczycach, a już po raz drugi w całej Polsce rozegrane zostały międzyszkolne zawody historycznych, edukacyjnych gier planszowych opowiadających o zmaganiach polskich lotników z najsłynniejszej lotniczej jednostki Gwiaździstej Eskadry. 

Ropczyce to szczególne miejsce na mapie gier planszowych. Właśnie tutaj Wojciech Sieroń, nauczyciel informatyki, zaraził pasją do gier planszowych swoich uczniów. Jest on recenzentem wielu gier, współorganizatorem konferencji „Edukacja na planszy” oraz turnieju „Gwieździstej Estrady”. Od ubiegłego roku do rozgrywek dołączyło kilkanaście miast z całej Polski. Gry cieszą się dużą popularnością, bo ich proste zasady czynią je przystępnymi dla każdego, kto jest zainteresowany historią polskiego lotnictwa. Ponadto dołączone do gier broszury historyczne są kapitalnym wprowadzeniem w dokonania polskich lotników na tak różnych samolotach i w czasie ważnych dla naszej historii wojen.

Uczniowie, w trzyosobowych drużynach, odtwarzali walki lotników z jednostek, które łączy godło Gwiaździstej Eskadry. 7 Eskadr broniła Lwowa przed bolszewikami w 1920 roku, 111 Eskadra walczyła przeciwko Luftwaffe na Warszawą we wrześniu 1939 roku, a Dywizjon 303 Warszawski im. T. Kościuszki wsławił się pod niebem Anglii w 1940 roku i później w czasie II wojny światowej. I od nazw tych jednostek pochodzą tytuły historycznych gier planszowych zaprojektowanych przez Karola Madaja, a wydanych przez IPN. 

W rozgrywkach uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych i średnich, którzy w czasie kilku rund eliminacji starali się zdobyć dla swoich drużyn punkty. Najlepsi będą mieli okazję reprezentować nasz region w ogólnopolskich finałach, które rozegrane zostaną w czasie trzydniowej wizyty w centrum polskiego lotnictwa, w Szkole Orląt w Dęblinie. To wyjątkowa okazja, by poznać warunki szkolenia polskich pilotów wojskowych oraz zmierzyć się z drużynami z całej Polski w ciekawej i emocjonującej rywalizacji.

Równocześnie w tym roku, w ropczyckim Centrum Kultury im. J. Mehoffera młodsi uczniowie mieli okazję poznawać wraz ze słynnym misiem Wojtkiem, szlak bojowy żołnierzy II Korpusu Polskiego. Od wywózki setek tysięcy Polaków z wcielonych do Sowietów województw wschodnich, przez formowanie się tych jednostek pod dowództwem gen. Andersa aż po walki we Włoszech i ostateczne rozformowanie jednostek w Szkocji, po wojnie. Wszystko to znów nad planszą gry „Miś Wojtek”, którą stworzył także Karol Madaj z IPN na podstawie pomysłu wrocławskich uczennic. Tym razem uczniowie nie uczestniczą w walkach, ale wraz z misiem Wojtkiem zbierają pamiątki w czasie wojennej odysei żołnierzy wypędzonych z rodzinnych stron.

Najlepsi gracze otrzymają szansę wzięcia udziału w ogólnopolskim finale, który odbędzie się w maju w siedzibie 1. Dywizji Pancernej w Wesołej pod Warszawą.                                                                                          

Fot. Karol Czechowicz (IPN Rzeszów)                                                                                                                                                                    

 

 

 

 

do góry