Nawigacja

Aktualności

Spotkanie podsumowujące projekt edukacyjny „Młodzi dla Niepodległej” – Rzeszów, 17 grudnia 2018

W Muzeum Okręgowym w Rzeszowie odbyło się spotkanie podsumowujące wystawę popularno-naukową i projekt edukacyjny „Młodzi dla Niepodległej”. 

Zaproszonych gości przywitał Bogdan Kaczmar dyrektor Muzeum Okręgowego.  Aleksander Konopek dyrektor Departamentu Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego UMWP w Rzeszowie omówił cele i założenia projektu. Po samej wystawie uczestników przeprowadzili autorzy i koordynatorzy projektu dr hab. Agnieszka Mirkiewicz z Uniwersytetu Rzeszowskiego, Mateusz Werner z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego i dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Wystawa zawiera 87 zdjęć z 27 źródeł od instytucji publicznych po osoby prywatne. Prezentowana była już w 42 miejscach w województwie podkarpackim,  przeprowadzono 26 prelekcji jej poświęconych i 10 Quizów historycznych. 

Jako ciekawostkę dr Jacek Magdoń przedstawił rolę Sióstr Niepokalanek z Jarosławia, które w szpitalu opatrywały rany legionistów, edukowały ich w przyszpitalnej szkole, a oni sami zostawili u nich nie tylko swoje serca ale i części amputowanych kończyn. 

Uczestnikom projektu wręczono dyplomy i upominki. Na zakończenie po wystawie „Żołnierz polski 1914-1945. Kolekcja Jana Partyki” oprowadził zebranych Rafał Kocoł z Muzeum Okręgowego w Rzeszowie. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator

do góry