Nawigacja

Aktualności

Uroczyste poświęcenie grobu wojennego por. Stanisława Głuszka – Czudec, 17 grudnia 2018

17 grudnia 2018 r. w Czudcu odbyło się uroczyste poświęcenie pomnika nagrobnego por. Stanisława Głuszka. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w Kościele pw. Świętej Trójcy w Czudcu. Następnie zgromadzeni udali się na cmentarz komunalny na grób porucznika Głuszka. Tutaj ks. Dziekan Antoni Kocoł dokonał poświęcenia nowego pomnika nagrobnego. Kompania honorowa 1 Batalionu z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich oddała ku czci bohaterskiego obrońcy Ojczyzny salwę honorową. Następnie uczestnicy uroczystości udali się do Zespołu Szkół w Czudcu, gdzie młodzież przygotowała program artystyczny.

Por. Stanisław Głuszek poległ 12 sierpnia 1920 r. w czasie wojny polsko-bolszewickiej. To niezwykle bohaterski młody człowiek, w chwili śmierci miał zaledwie 24 lata. Walczył podczas I wojny światowej, następnie w I Korpusie Polskim generała Józefa Dowbor-Muśnickiego. Otrzymał w nim przydział do 2 Legii Rycerskiej. Później przedostał się do Warszawy i 11 listopada wziął udział w rozbrajaniu żołnierzy niemieckich. Już 19 listopada ochotniczo wstąpił do Wojska Polskiego. Walczył z Ukraińcami. W opinii służbowej zapisano m.in. „W służbie gorliwy i obowiązkowy. W stosunkach koleżeńskich uczynny i towarzyski. W stosunkach z żołnierzami zjednał sobie szacunek i zaufanie”. Za wykazane bohaterstwo na polu walki został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari.

Nowy pomnik nagrobny to kolejna już realizacja przeprowadzona i sfinansowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Rzeszowie. W tym roku takie pomniki wykonano w Niewodnej na grobie zamordowanego przez NKWD Władysława Lepaka oraz w Siedliskach-Bogusz na grobie poległego w Bitwie Warszawskiej 1920 r. kpt. Jana Zdziarskiego.

Fot. L. Drzał

 

 

do góry