Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej działaczom Solidarności Wiejskiej – Wola Zarczycka, 5 grudnia 2018

5 grudnia 2018 r. odsłonięto tablicę pamięci mieszkańców Woli Zarczyckiej, którzy pod przewodnictwem Franciszka Perlaka, działając w Solidarności Wiejskiej, walczyli z komunistycznym zniewoleniem.

Uroczystości rozpoczęły się msza świętą w kościele parafialnym pw. Przemienienia Pańskiego w Woli Zarczyckiej, następnie uczestnicy przemaszerowali pod budynek Szkoły Podstawowej, na której odsłonięto i poświęcono tablicę. W uroczystości wzięli udział dr Dariusz Iwaneczko dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, Andrzej Rychel burmistrz miasta i gminy Nowa Sarzyna, Jan Sołek asystent marszałka Władysława Ortyla, który odczytał list skierowany przez marszałka na tę okoliczność, mieszkańcy wsi i gminy Nowa Sarzyna, na czele z por. Henrykiem Atemborskim ps. „Pancerny”, żołnierzem Brygady Świętokrzyskiej NSZ, uczniowie szkoły oraz działacze chłopskiego komitetu sprzed lat, przedstawiciele Rolniczej Solidarności. Oficjalną część uroczystości zakończono salwą honorową i złożeniem kwiatów pod odsłoniętą tablicą pamiątkową.

Dalsza część uroczystości miała miejsce w szkole, gdzie dr Dariusz Iwaneczko dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie przedstawił rys historyczny Solidarności Wiejskiej oraz postać Franciszka Perlaka i jego rolę w walce o demokratyczne przemiany w Polsce, a młodzież ze szkoły w Woli Zarczyckiej zaprezentowała program artystyczny. 

 

FRANCISZEK PERLAK (15 I 1927 - 5 XII 1987) żołnierz AK i działacz WiN; 9 XI 1950 skazany wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie na 5 lat więzienia za udzielanie informacji, schronienia i dostarczanie żywności żołnierzom antykomunistycznego podziemia, więziony w Nisku i Rzeszowie oraz w najcięższych ZK: Rawiczu, Potulicach, Gliwicach i Sośnicy, torturowany, zwolniony po 3 latach i 8 mies. w złym stanie zdrowia. Prowadził z żoną gospodarstwo rolne. Od 1978 współpracownik Komitetu Samoobrony Chłopskiej Ziemi Rzeszowskiej w Łowisku; organizator grupy, która w warunkach półkonspiracyjnych zajmowała się kolportażem biuletynu „Placówka”, ulotek, malowaniem haseł i uświadamianiem chłopów; efektem tej działalności było rozkolportowanie w III 1979 oświadczenia mieszkańców Woli Zarczyckiej (nakł. 1,5 tys. egz.), Tarnogóry i Koziarni; od I 1980 współpracownik pisma „Wieś Rzeszowska” (przekształconego następnie pod redakcją Janusza Szkutnika i Tadeusza Kensego w biuletyn Solidarności Wiejskiej Regionu Rzeszowskiego). W V 1980 zatrzymany w Stalowej Woli po spotkaniu u ks. Edwarda Frankowskiego dot. procesu Jana Kozłowskiego. We IX 1980 uczestnik (ze Stanisławem Krasoniem z Łowiska) spotkania Komitetów Samoobrony Chłopskiej i Solidarności Wiejskiej w Warszawie, jeden z dwóch przedstawicieli woj. rzeszowskiego w składzie Ogólnopolskiego Komitetu Założycielskiego Solidarności Wiejskiej; członek Wojewódzkiego Komitetu Założycielskiego Solidarności Wiejskiej w Rzeszowie; w X 1980 organizator i przewodniczący jednego z pierwszych kół Solidarności Wiejskiej w Woli Zarczyckiej, współorganizator wielu innych; I-II 1981 uczestnik strajku chłopskiego w siedzibie b. WRZZ w Rzeszowie. 13 XII 1981 internowany w Ośrodku Odosobnienia w Załężu k. Rzeszowa i Darłówku, zwolniony 6 III 1982. Działacz Duszpasterstwa Rolników w Leżajsku i OKOR. W 2008 r. odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. 

Upamiętnienie zostało sfinansowane ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Relacja na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/40291012/mieszkancy-woli-zarczyckiej-uczcili-dzialaczy-solidarnosci-wiejskiej

Fot. Joanna Kubyba, Radosław Sołek.

do góry