Nawigacja

Aktualności

Obchody 100. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości – Rzeszów, 11 listopada 2018

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości mieszkańcy Podkarpacia świętowali ten wyjątkowy jubileusz. Uroczystości w Rzeszowie rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Farnym pod przewodnictwem biskupa Jana Wątroby ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej. Następnie tłumnie zgromadzeni uczestnicy przemaszerowali pod pomnik płk. Leopolda Lisa-Kuli, gdzie wspólnie odśpiewano hymn i podniesiono flagę państwową. Po oficjalnych wystąpieniach przedstawicieli władz państwowych i samorządowych odbył się Apel Pamięci i salwa honorowa.
 
W wydarzeniu uczestniczył dr Dariusz Iwaneczko - dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wraz z delegacją.
 
Podczas uroczystości po raz pierwszy zabrzmiał Dzwon Niepodległości wylany w Ludwisarni Felczyńskich w Przemyślu, dar Samorządu Województwa Podkarpackiego z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Symbolicznego uderzenia w Dzwon Niepodległości dokonali przedstawiciele parlamentu, samorządowcy, duchowni, mundurowi, członkowie organizacji patriotycznych, naukowcy, sportowcy, przedsiębiorcy i mieszkańcy Podkarpacia. Zgromadzeni na Placu mieszkańcy Rzeszowa obejrzeli jeszcze wojskową defiladę.
Mieszkańcy Podkarpacia będą mogli uderzyć w dzwon w niedzielę do godz. 16 i 12 listopada od godz. 9 do godz. 16. Będą również mogli wpisać się do pamiątkowej księgi.
 
Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN Rzeszów)
do góry