Nawigacja

Aktualności

Uroczyste poświęcenie pomnika nagrobnego śp. Władysława Lepaka – Niewodna, 10 listopada 2018

10 listopada 2018 r. w Niewodnej miało miejsce uroczyste poświęcenie grobu wojennego Władysława Lepaka.  W uroczystości, która odbyła się w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę wzięli udział m.in. żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, władze gminy Wiśniowa i powiatu strzyżowskiego oraz miejscowe społeczeństwo. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie reprezentował dr Piotr Szopa  p.o. Naczelnika  OBUWiM IPN  w Rzeszowie. Poświęcenia dokonał ks. Henryk Czajka. Grób ten został wykonany ze środków Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Władysław Lepak to kolejna ofiara NKWD, która spoczywa na cmentarzu parafialnym w Niewodnej. 

Dzięki środkom Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie możliwe było zapewnienie godnego miejsca pochówku dla tej ofiary sowieckiego okupanta. Praca Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie doprowadziła do tego, że kolejny grób wojenny świadczy o opiece i wdzięczności Państwa Polskiego dla ludzi, którzy oddali życie za Ojczyznę.

W zeszłym roku dzięki pracom Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie zbudowano grób podoficerowi AK Tomaszowi Gaździe.

Fot. Justyna Szopa

 

do góry