Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli i edukatorów w ramach kampanii „BohaterON w naszej szkole”, rekrutacja trwa do 24 września 2018

Nauczycielu, włącz historię i zgłoś szkołę do wyjątkowej akcji! Rekrutacja do projektu BohaterON w Twojej Szkole

Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria – organizatorzy ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! – zapraszają nauczycieli historii i edukatorów pracujących z młodzieżą w wieku 16-19 lat do udziału w bezpłatnym seminarium skupiającym się wokół nowoczesnego i aktywnego nauczania o historii Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego.

Spotkania (po jednym w każdym województwie) odbędą się na przełomie września i października przy oddziałach Instytutu Pamięci Narodowej. Może w nich wziąć udział maksymalnie 240 nauczycieli/edukatorów/przedstawicieli organizacji pozarządowych/przedstawicieli instytucji kulturalno-edukacyjnych – 15 z każdego województwa, po jednym z każdej instytucji. Rekrutacja trwa do 24 września 2018 r. lub do wyczerpania limitu miejsc. O zakwalifikowaniu się do udziału w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń.
Po seminarium każdy nauczyciel wraz z wybranymi uczniami będzie miał za zadanie przygotowywać i zrealizować miniprojekt historyczny. Mogą to być działania oparte na relacjach świadków historii, sztafety pokoleń, gry terenowe, pokoje zagadek czy gry planszowe – forma zależy od kreatywności młodzieży i opiekunów. Wszystkie projekty wezmą udział w konkursie o atrakcyjne nagrody dla szkoły. Ogłoszenie wyników i wręczenie wygranej odbędzie się w grudniu br. roku podczas uroczystej gali finałowej w Warszawie.

W programie seminarium:

 • warsztat, jak korzystać ze źródeł historycznych;
 • wykorzystanie historii mówionej w pracy nauczyciela;
 • aktywne metody nauczania historii podczas zajęć szkolnych;
 • prezentacja projektu BohaterON – włącz historię!
 • omówienie zadań nauczycieli i uczniów w ramach projektu.

Uczestnikom projektu gwarantujemy:

 • udział w jednej z największych polskich kampanii o tematyce historycznej;
 • cenną wiedzę do wykorzystania przez lata;
 • bezpłatne pocztówki i plakaty akcji BohaterON;
 • wsparcie w przeprowadzeniu zajęć;
 • dyplom dla szkoły i imienne zaświadczenie dla koordynatora poświadczające udział w projekcie.

A ponadto dajemy szansę na:

 • zyskanie miana najbardziej zaangażowanej w działania historyczne szkoły w Polsce bądź województwie;
 • spotkanie ze świadkiem historii zrealizowane przez organizatorów projektu w Państwa szkole;
 • nagrody pieniężne dla zwycięskich szkół oraz pakiety materiałów edukacyjnych dla wyróżnionych placówek;
 • uczestnictwo w gali finałowej projektu w grudniu 2018 roku;

Jak zapisać się na seminarium i zaangażować uczniów do udziału w projekcie? Wystarczy wejść na: www.bohateronwtwojejszkole.pl, zapoznać się z regulaminem i wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Projekt BohaterON w Twojej Szkole jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”.

Nauczycieli szkół podstawowych, którzy chcieliby dołączyć do akcji wypisywania kartek do Powstańców Warszawskich, również zapraszamy do odwiedzenia strony www.bohateronwtwojejszkole.pl Podstawą do otrzymania pakietu materiałów edukacyjnych (konspekt zajęć dot. Powstania Warszawskiego i edukacji patriotycznej, pocztówki BohaterON, plakat informacyjny), a po akcji – pamiątkowego dyplomu, będzie poprawnie wypełniony formularz zgłoszeniowy.                                                  


W Rzeszowie seminarium zostanie zorganizowane w dniu 29 października 2018 r. w godzinach 9.00 – 17.00 w sali konferencyjnej IPN przy ulicy Szopena 23.

W programie zaplanowane są następujące bloki tematyczne:

 • Co to za kampania? Prezentacja projektu BohaterON – włącz historię!/ pracownik Fundacji

Prezentacja projektu w oparciu o prezentację z konferencji. Podstawowe informacje o kampanii, geneza, I edycja – infografika, kartka tradycyjna/kartka online.

Zabawa integracyjna, której celem będzie poznanie imion uczestników seminarium.

 • Jak korzystać ze źródeł historycznych? Warsztat doskonalenia pracy nauczyciela./ pracownik Instytutu Pamięci Narodowej

Przygotowanie warsztatu dla nauczycieli w oparciu o źródła historyczne, które będą mogli potem wykorzystać przy tematach związanych z Polskim Państwem Podziemnym i Powstaniem Warszawskim.

 • Historia mówiona do szkół! Wykorzystanie oral history w pracy nauczyciela. Warsztat./ pracownik Instytutu Pamięci Narodowej

Zajęcia dla nauczycieli mające na celu zachęcenie do korzystania na zajęciach  z gotowych  nagrań ze świadkami historii (warsztaty na przykładach, jak wykorzystywać fragmenty nagrań) oraz podstawy przygotowujące do prowadzenia samodzielnych wywiadów.

 • Aktywne metody nauczania historii podczas zajęć szkolnych. / pracownik Fundacji

Warsztaty dla nauczycieli oparte na przykładach ćwiczeń, które mogą wykorzystać później na prowadzonych przez siebie zajęciach.

 • Co musisz zrobić, by powalczyć o dodatkowe nagrody? Omówienie zadań nauczycieli i uczniów w ramach projektu.

Dokładne omówienie zadań nauczycieli w oparciu o harmonogram projektu. Odpowiedzi na bieżące pytania. Ewaluacja spotkania.

Planowana jest również przerwa kawowa oraz obiad.

Pod tym linkiem znajdą Państwo informacje o projekcie:  https://bohateronwtwojejszkole.pl/ .
Link do formularza zgłoszeniowego: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdwc89BZR-O_42mcWy3MYh7bfDyin_8DjCdekK4YN1xCxtI7Q/viewform

Osobą odpowiedzialną za realizację projektu z rzeszowskim Oddziale IPN jest Katarzyna Kyc– tel. 17 86 06 054, e-mail: katarzyna.kyc@ipn.gov.pl

 

 

 

 

 

 

 

do góry