Nawigacja

Aktualności

Seminarium dla nauczycieli i edukatorów w ramach kampanii „BohaterON w naszej szkole” – Rzeszów, 29 października 2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Fundacja Rosa i Fundacja Sensoria – organizatorzy ogólnopolskiej kampanii BohaterON – włącz historię! – zaprasili nauczycieli historii i edukatorów pracujących z młodzieżą w wieku 16-19 lat do udziału w bezpłatnym seminarium skupiającym się wokół nowoczesnego i aktywnego nauczania o historii Polskiego Państwa Podziemnego i Powstania Warszawskiego. Projekt BohaterON w Twojej Szkole jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”.

W programie zaprezentowano następujące bloki tematyczne:

  • Co to za kampania? Prezentacja projektu BohaterON – włącz historię!/ pracownik Fundacji

Prezentacja projektu w oparciu o prezentację z konferencji. Podstawowe informacje o kampanii, geneza, I edycja – infografika, kartka tradycyjna/kartka online.

Zabawa integracyjna, której celem będzie poznanie imion uczestników seminarium.

  • Jak korzystać ze źródeł historycznych? Warsztat doskonalenia pracy nauczyciela./ pracownik Instytutu Pamięci Narodowej

Przygotowanie warsztatu dla nauczycieli w oparciu o źródła historyczne, które będą mogli potem wykorzystać przy tematach związanych z Polskim Państwem Podziemnym i Powstaniem Warszawskim.

  • Historia mówiona do szkół! Wykorzystanie oral history w pracy nauczyciela. Warsztat./ pracownik Instytutu Pamięci Narodowej

Zajęcia dla nauczycieli mające na celu zachęcenie do korzystania na zajęciach  z gotowych  nagrań ze świadkami historii (warsztaty na przykładach, jak wykorzystywać fragmenty nagrań) oraz podstawy przygotowujące do prowadzenia samodzielnych wywiadów.

  • Aktywne metody nauczania historii podczas zajęć szkolnych. / pracownik Fundacji

Warsztaty dla nauczycieli oparte na przykładach ćwiczeń, które mogą wykorzystać później na prowadzonych przez siebie zajęciach.

  • Co musisz zrobić, by powalczyć o dodatkowe nagrody? Omówienie zadań nauczycieli i uczniów w ramach projektu.

Dokładne omówienie zadań nauczycieli w oparciu o harmonogram projektu. Odpowiedzi na bieżące pytania. Ewaluacja spotkania.

Po seminarium każdy nauczyciel wraz z wybranymi uczniami będzie miał za zadanie przygotowywać i zrealizować miniprojekt historyczny. Mogą to być działania oparte na relacjach świadków historii, sztafety pokoleń, gry terenowe, pokoje zagadek czy gry planszowe – forma zależy od kreatywności młodzieży i opiekunów. Wszystkie projekty wezmą udział w konkursie o atrakcyjne nagrody dla szkoły. Ogłoszenie wyników i wręczenie wygranej odbędzie się w grudniu br. roku podczas uroczystej gali finałowej w Warszawie.

Pod tym linkiem znajdą Państwo informacje o projekcie:  https://bohateronwtwojejszkole.pl/ .
Osobą odpowiedzialną za realizację projektu z rzeszowskim Oddziale IPN jest Katarzyna Kyc– tel. 17 86 06 054, e-mail: katarzyna.kyc@ipn.gov.pl

Relacja na stronie:https://www.facebook.com/tvp.rzeszow/videos/417265668807283/

 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN Rzeszów)

 

 

 

 

 

do góry