Nawigacja

Aktualności

Akcja „11 lipca zapal Znicz Pamięci”

W powiecie lubaczowskim zapłonęły znicze na mogiłach pomordowanych przez OUN-UPA

75 lat temu, 11 lipca 1943 r. bojówki Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i jej zbrojnego ramienia – Ukraińskiej Powstańczej Armii zaatakowały równocześnie w 99 miejscowościach, mordując kilkanaście tysięcy polskich mieszkańców Wołynia. W kolejnych dniach kontynuowano eksterminację polskiej ludności cywilnej. Ogółem na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej z rąk ukraińskich nacjonalistów poniosło śmierć ok. 130 tysięcy Polaków. W związku z rocznicą „krwawej niedzieli” na Wołyniu Instytut Pamięci Narodowej podejmuje działania, których celem jest wyjaśnianie okoliczności zbrodni przez historyków i prokuratorów, godne upamiętnienie ofiar oraz edukacja na temat tej zbrodni.

11 lipca 2018 r. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie wspólnie z Jednostką Strzelecką 2033 im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie i Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie po raz czwarty wzięli udział we wspólnej w akcji „11 lipca zapal Znicz Pamięci”, której celem było zapalenie zniczy na grobach pomordowanych przez OUN-UPA w powiecie lubaczowskim. W latach 1944-47 ukraińscy nacjonaliści na terenie tego powiatu zamordowali ponad 3,5 tyś osób, a dokładne okoliczności śmierci ustalono w przypadku 1621 ofiar. 

Historycy z IPN wcześniej opracowali plan i wykaz miejsc pamięci, a w dniu dzisiejszym wraz z miejscowymi regionalistami,  przedstawicielami Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie oraz z patrolami ze „Strzelca”, w grupach po kilka osób, odwiedzili miejscach kaźni m.in. Rudke i las Bachory oraz zapalili biało-czerwone znicze na cmentarzach w Baszni, Brusnie, Cieszanowie, Dąbrowie, Horyńcu, Płazowie, Łukawicy i Wielkich Oczach. Akcji towarzyszyli dziennikarze regionalnych mediów. 

Fot. Grzegorz Leszczyński i Radosław Sołek (IPN Rzeszów)

Relacja na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/38041297/na-grobach-pomordowanych-zaplonely-swiatelka-pamieci

do góry