Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego – Rzeszów, 3 lipca 2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie w ramach cyklu „Kadr z historii…” zorganizował 3 lipca br. w kinie „Zorza” bezpłatny pokaz filmu „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego. 
Film poprzedzony został prelekcją Artura Brożyniaka historyka z OBBH IPN Oddział w Rzeszowie. Wprowadzając widza w klimat filmu, historyk zaprezentował temat Zbrodni Wołyńskiej – antypolskiej czystki etnicznej przeprowadzonej przez nacjonalistów ukraińskich, mającej charakter ludobójstwa, które trwało w latach 1943-1945. Objęła ona nie tylko Wołyń, ale również województwa lwowskie, tarnopolskie i stanisławowskie – czyli Galicję Wschodnią, a nawet część województw graniczących z Wołyniem: Lubelszczyzny (od zachodu) i Polesia (od północy). 

***

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 11 lipca 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci. 

do góry