Nawigacja

Aktualności

Uroczystości z okazji 74. rocznicy Akcji „Burza” – Rzeszów, 17 maja 2018

Dziś w Rzeszowie uczczono 74. rocznicę akcji „Burza” oraz przeprowadzoną w jej ramach operację Armii Krajowej „Ostra Brama” na Wileńszczyźnie w lipcu 1944 r. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem bp. Kazimierza Górnego w kościele farnym, w intencji Ojczyzny i ofiar Akcji „Burza”. Po mszy w kościele odbyła się patriotyczna prezentacja słowno-muzyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 31 im. Kazimierza Pułaskiego w Rzeszowie. W uroczystościach wzięli udział parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, kombatanci, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, różnych organizacji i szkół oraz mieszkańcy miasta. Podczas rzeszowskich uroczystości upamiętniono ofiary Burzy,  złożono wieńce i wiązanki kwiatów pod tablicą „Ziemi Wileńskiej”.

Burza rozpoczęła się w styczniu 1944 roku na Wołyniu i wraz z postępami ofensywy sowieckiej przesuwała na zachód. Na terenie Rzeszowszczyzny działaniami Akcji Burza dowodził pułkownik Kazimierz Putek. To w tym czasie rzeszowska grupa dywersyjna AK dokonała między innymi udanego zamachu na gestapowców Pottenbauma i Flaschke. Gestapowcy zginęli ale śmierć ponieśli także dwaj uczestnicy akcji. Władysława Skubisza, który przeżył, aresztowało NKWD. Z 6 tysięcy żołnierzy AK uczestniczących w Akcji Burza na Rzeszowszczyźnie aż 2,5 tysiąca zostało zesłanych do sowieckich łagrów. Na obszarze podokręgu AK Rzeszów walki w ramach Burzy trwały od lipca do września 1944 roku. Kulminacją Burzy było Powstanie Warszawskie. 

Organizatorami uroczystości był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, Światowy Związek Żołnierzy AK Okręg Rzeszowski, Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział w Rzeszowie oraz Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Oddział w Rzeszowie.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator (IPN Rzeszów)

do góry