Nawigacja

Aktualności

XVII edycja „Zlotu Gwiaździstego. Śladami Przeszłości” – Jarosław, 27 kwietnia 2018

„W setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę. Pierwsza wojna światowa i walka o niepodległość. Pamiątki i świadectwa w mojej rodzinie, miejscowości" - temat tegorocznej edycji konkursu.

Już po raz siedemnasty Urząd Miasta Jarosławia, Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia oraz Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie zorganizowali imprezę patriotyczno-historyczną „Zlot Gwiaździstego. Śladami Przeszłości”, skierowaną do starszych uczniów szkół podstawowych, klas gimnazjalnych oraz uczniów szkół średnich. W uroczystościach związanych z rozstrzygnięciem konkursu wziął udział Jakub Izdebski - naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie.

„Zlot Gwiaździsty" to stały element propagowania wiedzy historycznej wśród młodzieży. Niepodważalną wartością konkursu jest utrwalanie wspomnień i przeżyć nigdy wcześniej nie opublikowanych. Dzięki aktywności uczestników wiele istotnych faktów historycznych ujrzało światło dzienne, zostało zapisanych, a niektóre z nich także zostały wydane. Prace konkursowe ze wszystkich edycji Zlotu są do wglądu w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia - Rynek 11, współorganizatora konkursu. 

W poprzednich latach tematyka Zlotu obejmowała m.in: trudne drogi Polaków do wolności, czyli od zakończenia II wojny światowej do wprowadzenia stanu wojennego w 1981 r.; święta kościelne i państwowe w pamięci Dziadków; losy zesłanych na Sybir; powstańców w Powstaniu Styczniowym - w rocznicę 150-lecia wydarzenia; wydarzenia XX wieku, które miały wpływ na losy rodziny; relacje między Polakami, Żydami i Ukraińcami podczas II wojny światowej; losy Polaków wykorzystywanych do prac przymusowych w latach 1939-56; życie codzienne w okresie II wojny światowej 1939/1945; tajne nauczanie w okresie II wojny światowej. 
 

Fot. Stowarzyszenie Miłośników Jarosławia.

do góry