Nawigacja

Aktualności

Pokaz filmów dokumentalnych z okazji Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – Rzeszów, 24 marca 2018

24 marca po raz pierwszy obchodzić będziemy nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Tego dnia miną dokładnie 74 lata od zamordowania przez Niemców bohaterskiej rodziny Ulmów z Podkarpacia oraz ukrywanych przez nich Żydów.
 

W tym dniu Instytut Pamięci Narodowej zaprasza na bezpłatny pokaz filmów dokumentalnych:

  • „Życie za życie” - film dokumentalny, produkcja: Polska; rok produkcji: 2007, barwny, 31 min.
  • ​„Stella” - film dokumentalny – fabularyzowany; produkcja: Polska; rok produkcji: 2015; barwny, 55 min.

Projekcja zostanie poprzedzona prelekcją Zenona Fajgera historyka z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie.

Pokaz odbędzie się 24 marca 2018 r. o godzinie 10.00 w Multikinie w Rzeszowie, al. Wacława Kopisto 1 - sala nr 7.

Dostępność bezpłatnych biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054. Odbiór wejściówek w siedzibie rzeszowskiego Oddziału IPN przy ul. Słowackiego 18 od 20 marca od godziny 13.00.

...

Film dokumentalny „Życie za życie“ opowiada historie Polaków, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej - ukrywali, żywili, chronili, choć za taką pomoc groziła śmierć całej rodzinie. Dokument został zrealizowany w miastach, miasteczkach i wsiach Polski, w których rozegrały się tragiczne wydarzenia. Bohaterami są świadkowie tamtych wydarzeń, ale częściej ich dzieci i wnuki. Film został zrealizowany przez Picaresque, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Narodowym Centrum Kultury. 
 

Bohaterką filmu „Stella” jest Stella Zylbersztajn Tzur, Żydówka z Hajfy, ocalona przez ponad dwadzieścia polskich rodzin z okolic Łosic. To portret kobiety odważnej, która powraca wspomnieniami do przeszłości i nie zapomina tych, którzy mieli wpływ na jej losy, ale jednocześnie podkreśla, że najważniejsze jest to, co jest teraz. Stella zwraca uwagę na to, że Holocaust trwa cały czas, bo wciąż na świecie jest pełno cierpienia. Jako przykład podaje miliony umierających z głodu Afrykańczyków. Wraz z innymi Żydówkami z Hajfy, gdzie obecnie mieszka, angażuje się na rzecz palestyńskich kobiet. Jak mówią jej przyjaciele, jej dom pozostaje zawsze otwarty dla potrzebujących. 
 

do góry