Nawigacja

Aktualności

Warsztaty dla uczniów klas mundurowych biorących udział w konkursie „Policjanci w służbie historii” – Rzeszów, 22 lutego 2018

W ramach przygotowania do II. edycji konkursu „Policjanci w służbie historii” w Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie odbyły się warsztaty dla zespołów uczniowskich biorących udział w przedsięwzięciu.  Celem konkursu, organizowanego wspólnie przez IPN i Komendę Główną Policji, jest zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski ze szczególnym uwzględnieniem historii Policji w czasach II Rzeczypospolitej i II wojny światowej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego.

Podczas warsztatów mł. insp. Mariusz Skiba - Naczelnik Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie wygłosił wykład pt. „Policja w służbie Niepodległej”. Następnie asp. szt. Józef Styczyński z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu zaprezentował żywą lekcję historii o mundurze, barwie i broni Policji Państwowej, występując w zrekonstruowanym mundurze z czasów II RP. W kolejnej części szkolenia asp. dr Marcin Dziubak (KW Policji w Rzeszowie) przedstawił organizację Policji Państwowej oraz zaprezentował film „Funkcjonariusze Policji Państwowej – Cichociemni, żołnierze AK”. Pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej dr Jacek Magdoń i Krzysztof Kapłon przedstawili zasady i metody przygotowania tzw. żywej lekcji historii. W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele klas mundurowych z podkarpackich szkół: Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Żmigrodzie, Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach i Zespołu Szkół w Tyczynie.

do góry