Nawigacja

Aktualności

Uroczystości poświęcone upamiętnieniu majora Wacława Kopisto ps. „Kra” w 25. rocznicę jego śmierci – Rzeszów, 21 lutego 2018

W związku z 25. rocznicą śmierci majora Wacława Kopisto ps. „Kra” z inicjatywy dra Dariusza Iwaneczko - dyrektora Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, księdza prałata Władysława Jagustyna - proboszcza Parafii Świętego Krzyża w Rzeszowie i kapelana Światowego Związku Żołnierzy AK, Anny Pasierb - siostrzenicy majora Wacława Kopisto oraz dra Mieczysława Janowskiego - prezydenta Rzeszowa (1991-1999) senatora RP (1997-2004) posła do PE (2004-2009) pod patronatem Przewodniczącego Sejmiku Samorządu Podkarpackiego Jerzego Cyprysia dziś w Rzeszowie odbyły się uroczystości poświęcone postaci Majora - Cichociemnego, oficera Armii Krajowej i Sybiraka.

Uczestnicy obchodów rocznicowych spotkali się na Cmentarzu Wilkowyja - Aleja Zasłużonych, gdzie na grobie majora Wacława i Aliny Kopisto złożyli kwiaty i zapalili znicze. Uroczysta sesja okolicznościowa odbyła się w Sali Audytoryjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie. Obecni byli parlamentarzyści Krystyna Wróblewska i Wojciech Buczak, przedstawiciele władz samorządowych, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich płk. Ryszard Pietras, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk, kombatanci, członkowie Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego, przedstawiciele służb mundurowych, środowisk naukowych, młodzież i mieszkańcy Rzeszowa. Wszyscy podkreślali, iż mjr Wacław Kopisto przez całe swoje życie był gorącym patriotą, odważnym żołnierzem i szlachetnym człowiekiem. 

Przebieg uroczystości:
• Powitanie gości
• Wystąpienia oficjalne
• Wykład „Major Wacław Kopisto – cichociemny, oficer AK, sybirak” – dr Krzysztof Tochman (IPN Rzeszów)
• Wspomnienie o majorze Wacławie Kopisto – dr Mieczysław Janowski
• Refleksje przedstawiciela rodziny Wojciecha Pasierba, syna siostrzenicy majora Wacława Kopisto
• Projekcja filmu Mirosławy Filipczyk pt. „Rzeszowski Cichociemny ps. „Kra”, przygotowanego przez TVP3 Rzeszów we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Msza Święta w intencji śp. majora Wacława Kopisto zostanie odprawiona w niedzielę 25 lutego 2018 r. o godz. 11.00 w kościele pw. Świętego Krzyża przy ul. 3 Maja 20 w Rzeszowie.

Wacław Kopisto urodził się 8 lutego 1911 r. na Wołyniu. Był absolwentem Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Łańcucie. Studiował w Akademii Handlu Zagranicznego we Lwowie, którą ukończył w 1937 r. Zmobilizowany, uczestniczył we wrześniu 1939 r. w obronie Rzeczypospolitej. Internowany przez Węgrów, przedostał się do Francji i brał udział w kampanii 1940 r. Następnie, w Wielkiej Brytanii przeszedł gruntowne przeszkolenie, by we wrześniu 1942 r. - jako skoczek „cichociemny” - podjąć walkę w okupowanym kraju. Czynił to w szeregach Armii Krajowej, uczestnicząc w działaniach „Wachlarza”. W styczniu 1943 r. brał udział w słynnym odbiciu kilkudziesięciu żołnierzy AK uwięzionych w niemieckim więzieniu w Pińsku. Od lutego 1943 r. był szefem „Kedywu” w Łucku. Po wkroczeniu Armii Czerwonej w kwietniu 1944 r. został aresztowany i po sześciu miesiącach skazany przez trybunał wojenny w Kijowie na karę śmierci. Wyrok ten został zamieniony w styczniu 1945 r. na 10 lat więzienia w najcięższych łagrach Kołymy i Komi. Do Polski wrócił w roku 1955. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Sybiraków oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Kawaler Orderu Virtuti Militari, Polonia Restitutai dwukrotnie Krzyża Walecznych oraz odznaczeń brytyjskich.

Relacja na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/36108282/25-rocznica-smierci-mjra-waclawa-kopisto.

do góry