Nawigacja

Aktualności

Spotkanie autorskie dr. Mirosława Surdeja poświęcone publikacji „Oddział partyzancki Wojciecha Lisa 1941–1948” – Mielec, 3 lutego 2018

3 lutego 2018 r. w sali „Kany”, przy ul. ks. Henryka Arczewskiego 7 w Mielcu odbyło się spotkanie autorskie z dr. Mirosławem Surdejem, poświęcone publikacji  Oddział partyzancki Wojciecha Lisa 1941–1948. 

Patronat Honorowy: Wojewoda Podkarpacki dr Ewa Leniart
Patronat medialny: Radio Leliwa Mielec 
Współwydawca publikacji: Muzeum Regionalne Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu

Na historię polskiego podziemia niepodległościowego składają się indywidualne losy tysięcy ludzi, którzy w imieniu suwerennej Rzeczypospolitej przeciwstawili się dwóm totalitaryzmom – brunatnemu i czerwonemu. Wojciech Lis wsławił się w czasie wojny z Niemcami, dowodząc oddziałem partyzanckim operującym na terenie powiatów mieleckiego i kolbuszowskiego. Gdy Europa świętowała upadek Niemiec, tak jak setki mu podobnych w całej Polsce, został zmuszony ponownie podjąć walkę zbrojną, tym razem przeciwko sowieckim „wyzwolicielom”.

Książka jest monografią autorstwa pracownika Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Przez pryzmat losów jednego z dwóch dowódców oddziałów partyzanckich ukazano w niej proces brutalnych narodzin systemu komunistycznego w Polsce. Bazą źródłową publikacji są przede wszystkim archiwalia wytworzone przez aparat bezpieczeństwa, uzupełnione o dokumenty podziemia niepodległościowego, akta administracyjne i materiały PPR. W aneksach zaprezentowano wybrane dokumenty oraz około stu fotografii.

 

do góry