Nawigacja

Aktualności

X obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu – Kołaczyce, 25 stycznia 2018

W ramach X obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu w Kołaczycach uczono pamięć 260 Żydów, mężczyzn, kobiet i dzieci z Brzostku, Kołaczyc oraz okolicznych wsi, wypędzonych ze swoich domów do odosobnionego lasu w Krajowicach i brutalnie zamordowanych przez Niemców. Pochowanych z zbiorowej mogile 12 sierpnia 1942 r. 
W modlitwach uczestniczyły władze samorządowe na czele z burmistrzem Kołaczyc Małgorzatą Salacha, młodzież z klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego wraz w wychowawcami, prof. Jonathan Weber, który odmówił modlitwę za pomordowanych w języku hebrajskim, przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej na czele z prof. Elżbietą Rączy, ks. Władysław Depa- proboszcz parafii w Bieździedzy, ks. Damian Ziemba - parafia Dąbrówka-Gamrat, przedstawiciele Nadleśnictwa Kołaczyce na czele z inż. Józefem Borsukiem, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Kołaczyc, 307 Drużyna Harcerska „Wilki” im. Andrzeja Małkowskiego, drużyna szkolna Związku Strzeleckiego „Strzelec” Józefa Piłsudskiego oraz mieszkańcy. Na mogile złożono kwiaty, kamyczki i zapalono znicze.

Dalsza część uroczystości odbyła się w Domu Kultury w Kołaczycach, gdzie prof. Elżbieta Rączy wygłosiła referat pt. „Zagłada Żydów na Podkarpaciu”, rozstrzygnięto gminny konkurs literacko - plastyczny „Tolerancja to sprawa serca i rozumu”, którego laureaci w nagrodę pojadą do Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau. Zaprezentowano film „Historia kołaczyckich Żydów” oraz przedstawiono montaż słowno-muzyczny nawiązujący do wspólnej historii obu narodów oraz zagłady Żydów.

do góry