Nawigacja

Aktualności

Filmowy wtorek z IPN w kinie Zorza. Zapraszamy na film „Szermierz” – Rzeszów, 13 lutego 2018

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, w ramach w cyklu bezpłatnych pokazów filmowych, organizowanych w rzeszowskim Kinie „Zorza”, zaprasza na pokaz filmu „Szermierz” w reżyserii Klausa Härö. Film poprzedzony zostanie prelekcją historyka IPN. Pokaz odbędzie się we wtorek 13 lutego 2018 r. w Kinie „Zorza” w Rzeszowie (ul. 3 Maja 28) o godzinie 18.00. Organizatorem pokazu jest Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.

Dostępność biletów do sprawdzenia pod numerem telefonu 17 86 06 054. Odbiór wejściówek w siedzibie IPN przy ul. Słowackiego 18 od poniedziałku 5 lutego od godziny 13.00 lub w Kinie „Zorza” od wtorku 6 lutego.
Film dozwolony od lat 15.
Czas trwania seansu: 93 minuty.

Opis filmu za: http://www.filmweb.pl/film/Szermierz-2015-728720/descs

Endel Neils, współpracownik stalinowskiej tajnej policji, ucieka z Leningradu do zapomnianej przez boga estońskiej wsi. Zatrudnia się jako nauczyciel w miejscowej szkole, przy której otwiera klub szermierski. Miejscowe dzieci szybko łapią bakcyl sportu. Neils okazuje się zdolnym i wyrozumiałym nauczycielem, który do wychowanków podchodzi

z miłością. Wielu uczestników jego kursu to sieroty, które straciły rodziców w wyniku akcji przesiedleńczych organizowanych przez Sowietów. Szermierka staje się dla nich formą ekspresji i eskapizmu od szarej rzeczywistości. Wprawiają się w nowym fachu tak bardzo,
że zaczynają marzyć o udziale w mistrzostwach organizowanych w Leningradzie. Neils musi stanąć przed dylematem: chronić siebie i zawieść swoich podopiecznych albo skonfrontować się ze swoją przeszłością, ryzykując przy tym własne życie. Dylemat staje się coraz bardziej poważny, kiedy inny nauczyciel zaczyna dociekać, czym mężczyzna parał się wcześniej. (…)

Serdecznie zapraszamy.
 

do góry