Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dla nauczycieli przedmiotów humanistycznych: „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojen o granice Rzeczypospolitej”.

Rok szkolny 2017/18 oraz 2018/19

Instytut Pamięci Narodowej i Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprosili nauczycieli przedmiotów humanistycznych do kolejnego cyklu szkoleń w roku szkolnym 2017/2018 oraz 2018/2019. Dwuletni tym razem cykl, nosi tytuł „Zmagania o niepodległość Polski do listopada 1918 r. oraz budowa struktur państwa i wojny o granice Rzeczypospolitej”, składa się z czterech tematów dotyczących  historii Polski w latach 1768–1923. Każdy z tematów będzie realizowany podczas dwóch spotkań z nauczycielami, składających się z wykładu, warsztatów metodycznych oraz innej formy edukacyjnej. Celem drugiego cyklu seminariów jest przedstawienie historii walk o niepodległość Polski od konfederacji barskiej po odzyskanie niepodległości w 1918 roku, walk o granice państwa polskiego oraz kształtowania się struktur Rzeczypospolitej.

Szkolenie takie odbyło się 7 grudnia br. w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie z udziałem kuratora Oświaty Województwa Podkarpackiego Małgorzaty Rauch, dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr. Dariusza Iwaneczko, przedstawicieli Towarzystwa Miłośników Nowego Żmigrodu Jerzego Dębca i Mariana Kozłowskiego, którzy omówili zagadnienie Konfederacji Barskiej, oraz miejsca jej upamiętnienia na Podkarpaciu.  Dr.  Jacka Magdonia z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie przedstawił środki dydaktyczne oraz źródła historyczne do dziejów Konfederacji Barskiej. 

Dyrektor oddziału IPN dr Dariusz Iwaneczko w słowach skierowanych do uczestników szkolenia powiedział:

„...postrzegam nauczycieli, którzy chcą z nami współpracować jak zalążek Związku Walki Czynnej, który powstał w 1908 r. we Lwowie, trochę jak Polska Organizacja Wojskowa, trochę jako jak Pierwsza Kadrowa, ponieważ sami byśmy nie dali rady dotrzeć do młodzieży, z którą Państwo współpracujecie. Zwykle dobro wraca do nas w tej postaci, że animujecie te środowiska, w których pracujecie i tę młodzież, która chętnie bierze udział w różnego rodzaju konkursach organizowanych przez IPN. Czas na szkoleniu niech będzie spełniony aktywnie i owocnie i niech pozwoli odkrywać wiele nowych kart historii”.

Szczegółowe informacje na temat szkoleń w załączniku. 

Echo szkolenia o Konfederacji Barskiej na stronie: http://tmnz.pl/10-wiadomosci/177-spotkanie-z-nauczycielami-rzeszowskich-szkol-w-instytucie-pamieci-narodowej-w-rzeszowie

 

do góry