Nawigacja

Aktualności

104. rocznica urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego, patrona Klubu Historycznego IPN – Rzeszów, 25-26 listopada 2017

Płk. Łukasz Ciepliński patronuje także 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

W związku z przypadającą 104. rocznicą urodzin płk. Łukasza Cieplińskiego 25 listopada 2017 r. odbyła się uroczysta Msza Święta w kościele pw. Św. Józefa w Rzeszowie. W tym kościele na Staromieściu 5 sierpnia 1945 r.  Łukasz Ciepliński wziął ślub z Jadwigą Sicińską. Po Mszy świętej z udziałem przedstawicieli stowarzyszeń kombatanckich, władz parlamentarnych i samorządowych, instytucji cywilnych i wojskowych oraz Żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego w Rzeszowie nastąpił uroczysty przemarsz w obecności orkiestry wojskowej pod Pomnik Żołnierzy Wyklętych. Przy pomniku o godz. 18.00 odbył się uroczysty „Capstrzyk” z udziałem asysty honorowej, oczytano apel pamięci, składając hołd wszystkim naszym rodakom, bohaterom podziemia niepodległościowego, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę. Złożeno wieńców i wiązanek kwiatów pod rzeszowskim pomnikiem.
W swoim wystąpieniu dowódca 3 PBOT płk. Arkadiusz Mikołajczyk przypomniał trzy elementy testamentu płk. Łukasza Cieplińskiego do swojego syna Andrzeja:

Najważniejsze w życiu to Bóg, Ojczyzna i matka. My dziś , żołnierze Brygady przyjmujemy  ten testament dla naszej Brygady i naszych żołnierzy. Płk. Ciepliński miał pod sobą na Podkarpaciu 20 tysięcy żołnierzy,  w 3 PBOT jest obecnie niespełna 3, 5 tysiąca żołnierzy, ale on zawsze podkreślał wagę tych ludzi, którzy razem z nim walczyli, aby Polska była wolna, suwerenna i niepodległa. My dziś tę jego spuściznę chcemy przelewać służąc Ojczyźnie, po to żeby budować silne państwo i silne wojsko. Chciałbym aby Jego pamięć pozostała w sercach dowódców, żołnierzy ale również wszystkich obywateli Podkarpacia”

26 listopada o godz. 12.00 na rzeszowskim rynku ok. 500 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego złożyło przysięgę na sztandar Armii Krajowej. W swoim przemówieniu minister obrony narodowej Antoni Macierewicz powiedział do żołnierzy: „Przysięgaliście na sztandar Armii Krajowej, który stał się Waszym sztandarem. Jak żadna inna formacja możecie się poszczycić tym, że jesteście bezpośrednią kontynuacją żołnierzy niezłomnych, że przejęliście od nich wszystkie obowiązki, które oni z tak nieprawdopodobnym wyrzeczeniem się własnego życia realizowali”. 
W uroczystości wziął udział dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko. 

W kościele pw. Św. Józefa w Rzeszowie jest prezentowana wystawa „ Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, przygotowana przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej. 

 

 

do góry