Nawigacja

Aktualności

2. Dziecięcy Festiwal „Piosenki w Mundurze” – Przemyśl, 6-8 listopada 2017

Przez dwa dni 6 i 8 listopada 2017 roku na scenie Zamku Kazimierzowskiego rozbrzmiewały dźwięki patriotycznych piosenek w wykonaniu dzieci. Okazją do tego był 2. Dziecięcy Festiwal „Piosenka w Mundurze”, którego organizatorami byli: Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, Prezydent Miasta Przemyśla, Starosta Przemyski, Dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK. Partnerami projektu były służby mundurowe województwa podkarpackiego. Patronat honorowy nad imprezą objęli: Pani Wojewoda i Pan Marszałek województwa podkarpackiego. W koncercie laureatów wziął udział Dyrektor rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. 

Celem Festiwalu była popularyzacja tradycyjnych i współczesnych polskich piosenek wojskowych i patriotycznych, konfrontacja umiejętności wokalno-instrumentalnych młodych wykonawców, a także wzbogacenie edukacji patriotycznej oraz narodowej dzieci i młodzieży poprzez piosenkę. Konkurs skierowany był do dzieci z podkarpackich szkół podstawowych, nad którymi patronat sprawują służby mundurowe oraz szkół współpracujących ze służbami mundurowymi.

Do udziału w 2. edycji Dziecięcego Festiwalu „Piosenka w mundurze” zgłosiło się około 300 wykonawców z 70 szkół. Do przesłuchań zakwalifikowano 11 zespołów i 17 solistów. Prezentacje konkursowe odbywały się w dwóch kategoriach: soliści i zespoły wokalne oraz wokalno–instrumentalne w dwóch kategoriach wiekowych – klasy I-IV szkoły podstawowej oraz klasy V i powyżej szkoły podstawowej.
Pierwszego dnia odbyły się przesłuchania konkursowe, drugiego ogłoszenie nominacji do koncertu laureatów, wręczenie nagród oraz koncert laureatów.

W kategorii soliści w grupie wiekowej I-IV klasy szkoły podstawowej, pierwsze miejsce zajęła Aurelia Modras z SP nr 1 w Pruchniku, drugie Natalia Krysa z SP w Małej, a trzecie Amelia Nachman z ZS w Birczy. W grupie wiekowej klasa V i powyżej szkoły podstawowej zwyciężyła Martyna Stec z SP nr 1 w Pruchniku. Kolejne miejsca zajęli: Konrad Kujda z SP w Górze Ropczyckiej i Weronika Chmura z SP w Woli Wielkiej. 

W kategorii grupy wokalno-instrumentalne w grupie wiekowej I-IV pierwszą nagrodę otrzymał zespół „Uśmiech” z SP Sióstr Niepokalanek w Jarosławiu, a drugą gromada zuchowa „Przyjazne Ogniki” z SP w Horyńcu Zdroju. W gronie klas V i powyżej szkoły podstawowej triumfował zespół wokalny „Kamerton” z SP w Łańcucie przed zespołem „Po-Ziomki” z SP w Horyńcu Zdroju i zespołem „Chabrowe Dziewczyny” z SP w Komańczy. 

Fot. Tomasz Beliński


 

do góry