Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku” oraz prezentacja monety poświęconej płk. Witoldowi Pileckiemu – Rzeszów, 28 września 2017

Narodowy Bank Polski w 2017 r.  zapoczątkował wydanie serii monet okolicznościowych „Wyklęci przez komunistów żołnierze niezłomni”.  28 września 2017 r. ukazała się kolejna moneta z tej serii, tym razem poświęcona pułkownikowi Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu w katowni UB przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Na monecie o nominale 10 złotych umieszczono postać Witolda Pileckiego, biało-czerwoną flagę z symbolem Polski Walczącej i napisem „Zachowali się jak trzeba”. W tle umieszczono wizerunek orła wojskowego. Awers jest taki sam jak w poprzednich monetach, przedstawia rozerwane kraty więzienne, godło, nominał oraz napis Rzeczpospolita Polska. 

Prezentacji monety towarzyszy otwarta w Oddziale Okręgowym Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie wystawa „Żołnierze Niezłomni. Antykomunistyczne podziemie na Rzeszowszczyźnie po 1944 roku”, przygotowana przez rzeszowski oddział IPN. W uroczystym otwarciu wystawy uczestniczyli dyrektor IPN w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, zastępca dyrektora Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Rzeszowie Bogusław Kapusta, członkowie Klubu Historycznego im. płk. Łukasza Cieplińskiego oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie wraz z nauczycielami, a także mieszkańcy Rzeszowa. 

Fot. Katarzyna Gajda-Bator/IPN Rzeszów

do góry