Nawigacja

Aktualności

Goniec historyczny IPN dzisiaj trzeci odcinek – 6 października 2017

W odcinku trzecim „Gońca Historycznego IPN” , który będzie wyemitowany 6 października 2017 roku o godzinie 18:40 (powtórka we wtorek, 10 października 2017 roku o godzinie 11:45) przedstawimy nowy projekt Instytutu Pamięci Narodowej, którego celem jest ratowanie okruchów naszej historii oraz działania Instytutu zmierzające do przywracania pamięci bohaterów, ofiar terroru komunistycznego.

W felietonie pierwszym prezentujemy nową inicjatywę Instytutu Pamięci Narodowego, którą jest Archiwum Pełne Pamięci. Zadaniem tego projektu jest uratowanie dla potomności materiałów archiwalnych znajdujących się w rękach prywatnych. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że wiele osób nieświadomie pozbywa się cennych pamiątek znajdujących się w prywatnych archiwach. Instytut wychodzi na przeciw temu zjawisku umożliwiając przekazanie rodzinnych pamiątek do Archiwum IPN.

Drugi felieton poświęcony jest przywracaniu pamięci o tych, którzy walcząc o wolną Polskę zostali przez władzę komunistyczną fizycznie unicestwieni i skazani na niepamięć. Na szczęście, dzięki zaangażowaniu wielu osób pamięć o nich jest coraz powszechniejsza. Ogromną zasługą w przywracaniu wiedzy o tych narodowych bohaterach miały prace prowadzane pod kierunkiem profesora Krzysztofa Szwagrzyka na kwaterze „Ł”czyli 'Łączce' na warszawskich Powązkach .

„Goniec Historyczny IPN” przedstawia pełne spektrum działań Instytutu w Polsce. Autorzy przedstawiają kulisy najciekawszych badań i śledztw, prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej. Ukazują także wpływ działalności jego pracowników na współczesne wydarzenia polityczne i życie społeczne. Każdy odcinek poświęcony jest odrębnej historii, nierzadko budzącej wielkie emocje wśród Polaków i będącej przedmiotem sporów. Pozwoli na nowo odkrywać białe plamy, często powstałe z powodów politycznych bądź braku źródeł historycznych. W programie wypowiadają się m.in. eksperci i pracownicy naukowi. 

Serdecznie zapraszamy.

do góry