Nawigacja

Aktualności

Uczcili zabitych patriotów – Przemyśl, 15 września 2017

15 września 2017 r. po raz kolejny w Przemyślu obchodzono uroczystości upamiętniające 78. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę. Odbyły się obok „Ściany Straceń”, gdzie znajduje się pomnik poświęcony pamięci dziesięciu osób rozstrzelanych przez Niemców. Rozstrzelani mężczyźni mieli związek z ruchem oporu na terenie tamtejszej fabryki, w której produkowano wozy dla armii niemieckiej i zatrudniano blisko 1000 osób. Jej właścicielem był major SS Glas. W tym miejscu 26 listopada 1943 r. Niemcy zabili zakładników, mieszkańców Przemyśla i Żurawicy. Był to odwet za udaną akcję spalenia fabryki wagonów. 
Rozstrzelani zakładnicy to:
Gaweł Stanisław pseudonim ,,Tajland” z Przemyśla
Józefowicz Tadeusz dyspozytor PKP z Przemyśla
Panczyj Stanisław inżynier z Przemyśla
Leszczyński Stanisław pseudonim ,,Okoń” listonosz z Przemyśla
Kiełt Eugeniusz pseudonim ,,Lis” z Przemyśla
Rusiecki Jan st. ogniomistrz 22 p.a.l. 9 pułk artylerii lotniczej) z Przemyśla
Paczkowski Andrzej plutonowy 5 pułku strzelców Podhalańskich z Przemyśla
Groyecki Oskar emerytowany urzędnik z Żurawicy
Wrona Bronisław emeryt z Żurawicy
Kasak Andrzej z Żurawicy
Prace ekshumacyjne zostały przeprowadzone 7 czerwca 1945 roku na terenie fortu ,,Lipowica”. Według niektórych dokumentów ciała zamordowanych leżały bez trumien na głębokość 1,5 metra. Na dodatek leżały w wielkim nieładzie. Śmierć nastąpiła przez strzał w tył głowy lub w klatkę piersiową. Zwłoki były identyfikowane przez rodziny i bliskich. W dniu 9 czerwca 1945 roku odbył się manifestacyjny pogrzeb tych ofiar. Pochowano ich w zbiorowej mogile z innymi. Po fabryce wozów bojowych został mur gdzie widnieją ślady po kulach dodatkowo zamalowano czerwoną farbą. Na murze widnieje również tablica z nazwiskami tych ofiar.

Od lat w tym miejscu uroczystości organizowane są przez Szkołę Podstawową nr 15 w Przemyślu. Od ubiegłego roku ich współorganizatorem jest Pan Janusz Galiczyński, przemyślanin, który przeprowadził remont tego upamiętnienia. W uroczystościach wziął udział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch, który jest przewodniczącym Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działającego przy Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Wanda Tarnawska z rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. 

Fot. Wanda Tarnawska/IPN Rzeszów
do góry