Nawigacja

Aktualności

III Posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa – Rzeszów, 12 września 2017

W siedzibie rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie 12 września br. odbyło się III Posiedzenie Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa działającego przy Oddziale IPN w Rzeszowie. Gospodarzem spotkania był dyrektor Oddziału IPN-KŚZpNP w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko, który wręczył Piotrowi Pilchowi i dr Krzysztofowi Tochmanowi akty powołania. Podczas spotkania wybrano także przewodniczącego Komitetu, został nim Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch.

Dyrektor oddziału poinformował członków Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa o zaplanowanych na 20 października 2017 r. w Rzeszowie uroczystych pochówkach Żołnierzy Niezłomnych – Michała Zygo i Leopolda Rząsy, których doczesne szczątki zostały ekshumowane 7 września 2015 roku przez zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka na cmentarzu parafialnym w Zwięczycy (obecnie cmentarz komunalny przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie). Prace przeprowadzono w ramach programu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”. Rodzina zamordowanych otrzymała notę identyfikacyjną 9 czerwca 2016 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dr Iwaneczko przedstawił także najbliższe plany prac ekshumacyjnych, które będą przeprowadzone w Jaworniku Ruskim i Turzy. 

Spotkanie poświęcone było głównie realizacji ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. oraz jej nowelizacji, dotyczącej pomników z 22 czerwca 2017 r. Kwestie te wywołują gorącą dyskusję społeczną. Dr Piotr Szopa z pionu Upamiętniania Walk i Męczeństwo w Oddziale IPN w Rzeszowie przedstawił zebranym referat dotyczący tej tematyki oraz odpowiedział na liczne zapytania.

Fot. Katarzyna Gajda-Bator, IPN Rzeszów

do góry