Nawigacja

Aktualności

Rondo imienia mjr. Władysława Koby na wniosek IPN – Przemyśl, 31 sierpnia 2017

21 kwietnia 2017 r. dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko odpowiadając na liczne prośby środowisk kombatanckich, młodzieżowych oraz społeczności lokalnych, które zwracają się do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o wskazywanie patronów nowych ulic, obiektów czy szkół, skierował do Prezydenta Miasta Przemyśla oraz Rady Miasta Przemyśla prośbę, aby nowe rondo nosiło imię mjr. Władysława Koby. Rondo to powstało na skrzyżowaniu ulic Krakowskiej, Jana III Sobieskiego, Armii Krajowej i Podpułkownika Kazimierza Gurbiela. 31 sierpnia 2017 r. Rada Miasta Przemyśla podjęła uchwałę o nadaniu nowemu rondu imienia mjr. Władysława Koby, który był związany z Przemyślem i był człowiekiem godnym takiego upamiętnienia.
 

Doczesne szczątki kpt. Władysława Koby zostały ekshumowane 7 września 2015 roku przez zespół profesora Krzysztofa Szwagrzyka na cmentarzu parafialnym w Zwięczycy ( obecnie cmentarz komunalny przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie). Prace przeprowadzono w ramach programu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego 1944-1956”. Rodzina zamordowanego otrzymała notę identyfikacyjną dnia 9 czerwca 2016 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie z rąk prezesa IPN. 

17 września 2016 roku w Przemyślu odbył się uroczysty pochówek mjr. Władysława Koby, żołnierza 3 ppleg. , 39 pp AK i ostatniego komendanta Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, straconego na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie 31 stycznia 1949 roku. Po latach spoczął w rodzinnym grobowcu na Cmentarzu Komunalnym na Zasaniu obok żony i córki. 
Nadanie rondu jego imienia jest utrwaleniem pamięci o żołnierzu niezłomnym. 

do góry