Nawigacja

Aktualności

Archiwum Pełne Pamięci – przekazanie albumu z wycinkami z prasy amerykańskiej z września 1939 roku – Rzeszów, 23 sierpnia 2017

23 sierpnia br. gościliśmy w Instytucie Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie pana Marka Jamesa Looney’a, który przekazał do naszego zasobu archiwalnego album z wycinkami prasowymi pochodzącymi z amerykańskiego dziennika „Hartford Courant”, dotyczącymi wybuchu wojny w Europie we wrześniu 1939 r., ze szczególnym uwzględnieniem wydarzeń rozgrywających się w Polsce po najeździe hitlerowskich Niemiec i bolszewickiej Rosji.
Pana Marka Jamesa Looney’a łączą z Polską powiązania biznesowe, dlatego po konsultacji z panem Eugeniuszem Krzysikiem (obaj panowie reprezentują firmę UTC Aerospace System) postanowił przekazać cenny album właśnie do rzeszowskiego oddziału IPN.
Album został wykonany przez ojca ofiarodawcy, pana Jamesa Josepha Looney’a III. Pan Looney mówił, że jego ojciec miał nadzieję, że kiedyś te teksty i zdjęcia posłużą edukacji młodszych pokoleń i pomogą uniknąć powtórzenia tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas II wojny światowej. James Joseph Looney urodził się w 1931 roku w Hartford w rodzinie o pochodzeniu irlandzkim, od trzech pokoleń żyjącej w USA. Pod wpływem swojego wuja Tommy Looney’a, weterana II wojny światowej, wstąpił do wojska i brał udział w wojnie koreańskiej w 1952 r.
Przekazany Instytutowi Pamięci Narodowej album rodzina traktuje jako swoistą pamiątkę i przesłanie zostawione przez Jamesa i Tommy Looney’ów. Jest dla nich cennym źródłem, z którego James, jako młody chłopak, dowiedział się o okrucieństwach wojny. James J. Looney prosił o przekazanie albumu osobie lub instytucji, która mogłyby uczyć młodsze pokolenia o tragicznej historii II wojny światowej. Album wzbogacił nasz zasób archiwalny, zostanie zdigitalizowany i będzie udostępniony w czytelni IPN-u w formie elektronicznej zainteresowanym historykom, studentom i dziennikarzom. W wersji oryginalnej będzie prezentowany podczas Nocy Muzeów lub na wystawach. Przekazany album posłuży kolejnym pokoleniom do poznawania wciąż odkrywanej historii. 

Relacja na stronie:http://rzeszow.tvp.pl/33718731/dar-dla-ipn-od-amerykanina-marka-jamesa-looneya

 

 

 

 

do góry