Nawigacja

Aktualności

Wystawa „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej” – Rzeszów, 24-28 sierpnia 2017

Wystawa IPN podczas Festiwalu Psalmów Dawidowych

Festiwal Psalmów Dawidowych jest nową inicjatywą Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR poświęconą pamięci Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej oraz żydowskich rodzin ukrywanych przez Polaków. W ramach festiwalu w dniach od 24 sierpnia do 28 sierpnia 2017 r. w Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie, ul. Szopena 30 będzie można obejrzeć wystawę „Polacy ratujący Żydów w czasie II wojny światowej”, przygotowaną przez Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie.
Plansze z archiwalnymi fotografiami i dokumentami na wybranych przykładach ukazują rodzaje i okoliczności udzielanej pomocy niesionej przez Polaków ludności żydowskiej. Przedstawiona jest pomoc zorganizowana (działalność „Żegoty”) oraz indywidualna, zarówno na terenie okupowanego kraju, jak i poza jego granicami. Ekspozycja dokumentuje szeroki wachlarz działań Polaków, którzy z narażeniem swojego życia ratowali Żydów podczas Zagłady. Na wybranych przykładach zostały także zaprezentowane osoby represjonowane za taką działalność oraz powojenne kontakty ocalonych z ich wybawicielami i losy dzieci żydowskich ocalonych przez Polaków. Wystawie towarzyszy prezentacja dokumentów archiwalnych ukazująca terror niemieckiego okupanta wobec Polaków i Żydów.

Program Festiwalu Psalmów Dawidowych:
24 sierpnia o godz. 19.00 odbędzie się koncert w Filharmonii Podkarpackiej – wystąpi Adam Strug z zespołem Monodia Polska, Yaakov Lemer i Menachem Bristowski.

25 sierpnia o godz. 17.00 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej wystąpi Adam Strug z zespołem Monodia Polska.

27 sierpnia o godz. 16.00 w kościele parafialnym w Markowej odbędzie się koncert chóru Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie „Psalmodia”.

2 września o godz. 19.00 na Rynku w Rzeszowie wystąpią Mr Pollack i Dariusz Malejonek z zespołem Maleo Reggae Rockers.

3 września o godz. 19.00 na Stadionie Sportowym w Kolbuszowej wystąpi m.in. Piotr Rubik z solistami, chórem i orkiestrą symfoniczną.

Serdecznie zapraszamy.

do góry