Nawigacja

Aktualności

Aneta Tyszko z Rzeszowa laureatką 8. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”

Uczennica I liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Konarskiego w Rzeszowie Aneta Tyszko została laureatką 8. edycji konkursu „Sprzączki i guziki z orzełkiem ze rdzy”.
Konkurs jest organizowany przez Instytut Pamięci Narodowej we współpracy z Fundacją PKO Bank Polski oraz Muzeum Katyńskim.
Zadaniem uczestników konkursu (uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych) było stworzenie karty z albumu, poświęconej jednej ofierze Zbrodni Katyńskiej. Do konkursu zgłosiło się 221 uczniów z całej Polski.
Uczennica z Rzeszowa s
woją pracę przygotowała pod opieką nauczyciela Daniela Betleja i poświęciła Julianowi Grunerowi.

Julian Gruner był polskim lekkoatletą specjalizującym się w skoku wzwyż i rzucie oszczepem, był doktorem nauk medycznych, wykładowcą, porucznikiem rezerwy służby zdrowia Wojska Polskiego. Po wybuchu II wojny światowej został przydzielony do 2 Batalionu Sanitarnego. 19 września 1939 r. aresztowany przez sowietów w Stanisławowie, osadzony w obozie w Starobielsku. Wiosną 1940 r. zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD w Charkowie i pogrzebany w Piatichatkach. Od 17 czerwca 2000 r. spoczywa na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Charkowie. 

Serdecznie gratulujemy.

Więcei informacji na stronie:
http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/41313,Wyniki-8-edycji-konkursu-Sprzaczki-i-guziki-z-orzelkiem-ze-rdzy.html

do góry