Nawigacja

Aktualności

Zmarł Waldemar Mikołowicz - działacz opozycyjny odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności – Jarosław, 31 lipca 2017

31 lipca 2017 r. zmarł Pan Waldemar Mikołowicz - działacz opozycyjny i wieloletni działacz NSZZ „Solidarność”.

W latach 1957-1981 pracował w Rzeszowskim Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej w Jarosławiu (RzPCB). Od września 1980 r. należał do NSZZ „Solidarność” organizując struktury związkowe w RzPCB w Jarosławiu, Tarnobrzegu, Nisku, Mielcu, Rzeszowie
i Warszawie. Był współorganizatorem oraz członkiem Zarządu MKZ NSZZ „Solidarność” w Jarosławiu. Pełnił również funkcję członka Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność”. Na przełomie lat 1980/1981 brał udział w strajku chłopskim w siedzibie byłej WRZZ w Rzeszowie, zakończonego podpisaniem porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. W dniach od 13 grudnia 1981 r. do 11 października 1982 r. był internowany w ośrodkach odosobnienia w Uhercach, Nowym Łupkowie i Rzeszowie. Po zwolnieniu z internowania do 1989 r. jako członek jednej z grup konspiracyjnych złożonych ze związkowców „Solidarności” produkował oraz kolportował na terenie Jarosławia nielegalne wydawnictwa, był współorganizatorem Mszy za Ojczyznę w Jarosławiu. Włączył się również w działalność Ogólnopolskiego Komitetu Oporu Rolników oraz Solidarności Walczącej. W 1985 r. był jednym z sygnatariuszy Apelu do Rady Państwa w sprawie bojkotu wyborów do Sejmu PRL. Był współzałożycielem Zarządu Związku Stowarzyszeń Osób Represjonowanych,  inicjatorem i organizatorem nielegalnego budownictwa sakralnego oraz budowy pomników ks. Jerzego Popiełuszki w Jarosławiu.
Wyróżniony Krzyżem Semper Fidelis, honorową nagrodą Burmistrza Miasta Jarosławia w dziedzinie aktywności społecznej, odznaką Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” i Zasłużony dla Regionu Ziemia Przemyska NSZZ „Solidarność”, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Wolności i Solidarności
przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę, odznaczenie wręczył Prezes IPN Jarosława Szarka 23 kwietnia 2017 r. w Ustrzykach Dolnych. 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 3 sierpnia w Jarosławiu. 13.30 Msza Święta w kościele pw. Miłosierdzia Bożego, ul. Grottgera 1, po której nastąpi zlożenie ciała do grobu na Cmentarzu „Nowym”.

 

 

 

do góry