Nawigacja

Aktualności

Muzeum w Markowej współprowadzone przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz województwo podkarpackie – Markowa, 23 czerwca 2017

Wychodząc naprzeciw potrzebie ochrony pamięci o heroicznych postawach Polaków, którzy podczas II wojny światowej narażając życie swoje i swoich bliskich nieśli pomoc przedstawicielom społeczności żydowskiej podczas drugiej wojny światowej w Polsce okupowanej przez niemiecką nazistowską Trzecią Rzeszę dzisiaj w siedzibie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów umowę w tej sprawie podpisali prof. Piotr Gliński Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Zarząd Województwa Podkarpackiego - marszałek Władysław Ortyl i wicemarszałek Bogdan Romaniuk.

Zapoczątkuje ona działalność Muzeum jako samodzielnej instytucji kultury. Dotychczas funkcjonowało ono jako oddział Muzeum - Zamek w Łańcucie, które sprawowało pieczę nad budową siedziby Muzeum w Markowej.

Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów zostało otwarte w Markowej 17 marca 2016 r. W tej miejscowości 24 marca 1944 roku niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów.

Punktem centralnym muzeum jest dom rodziny Ulmów, odtworzony na podstawie materiału ikonograficznego. Józef Ulma był fotografem i wykonał wiele zdjęć rodziny, sąsiadów i okolicy. Te fotografie  zostaną zaprezentowane w Muzeum w ramach wystawy stałej. W zbiorach znalazła się część zdjęć oryginalnych, wśród nich wykonane w 1940 roku, poplamione krwią ofiar niemieckiej zbrodni z 24 marca 1944 roku. W zbiorach znajdują się także drzwi ze śladami po kulach z egzekucji rodziny Baranków, których Niemcy zabili za pomoc udzieloną Żydom. Ponadto prezentowane będą historie Polaków, którzy w czasie II wojny światowej udzielali pomocy Żydom.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczył dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Dariusz Iwaneczko. 

do góry