Nawigacja

Aktualności

IPN Rzeszów na Nocy Muzeów nie tylko w Rzeszowie – Konieczkowa, 13 maja 2017

13 maja 2017 r. Gmina Niebylec organizuje dla swoich mieszkańców patriotyczno-historyczną Noc Muzeów, pod patronatem Kazimierza Gołojucha – Posła na Sejm RP.  

Do organizacji tego przedsięwzięcia włączył się Insytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. 

Wśród wielu niecodziennych atrakcji będzie można obejrzeć wystawy historyczne „Katyń. Zbrodnia, która miała być zapomniana” oraz „Wieś polska między dwoma totalitaryzmami (1939–1945)” przygotowane przez rzeszowski oddział, zagrać w gry edukacyjne wydane przez IPN, a także obejrzeć film „Zbuntowana generacja – pokolenie Rock Galicji 1982–1989”. Zapraszamy również na spotkanie autorskie z dr. Piotrem Szopą, autorem wielu publikacji historycznych dotyczących ziemi strzyżowskiej i niebyleckiej.

Muzeum Społeczne Gminy Niebylec, które mieści się w budynku Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Konieczkowej, juz po raz szósty przystępuje do akcji pod nazwą Noc Muzeów. Jak co roku w godzinach wieczornych udostępnia swe zbiory zwiedzającym, przygotowując jednoczesnie dla nich coś w rodzaju pikniku historycznego. „Noce Muzeów” w Konieczkowej stały się cykliczną imprezą kulturalną. Wydarzenia te miały ciekawy przebieg w przeszłości, bo oprócz zwiedzania stałej wystawy muzeum na zwiedzających czekał szereg atrakcji, między innymi: degustacja swojskiego jadła i grochówki wojskowej, występy kapeli i zespołów muzycznych czy obecność zabytkowej motoryzacji. Każda z edycji Nocy Muzeów w Konieczkowej miała też nieco inny temat przewodni. W 2012 roku był to pokaz staregosprzętu gaśniczego i małe zawody strażackie na zabytkowym sprzęcie. W kolejnym roku czasowa wystawa, zorganizowana na przyszkolnym placu, poświęcona była zabytkom techniki rolniczej. W 2014 roku wystawy miały upamiętnić dwie ważne dla miejscowego społeczeństwa rocznice, tj. setną rocznicą wybuchu I wojny światowej oraz 550 rocznicę powstania parafii Konieczkowsko-Niebyleckiej. Dwa kolejne lata to kolejne pomysły: spotkanie kolekcjonerów i wystawa pod nazwą „Świat kolekcji” oraz spotkanie poszukiwaczy i eksploratorów połączone z wystawą znalezisk. Przez te wszystkie lata muzeum społeczne współpracowało z szeregiem organizacji i osób prywatnych, a udział  w wydarzeniach grup rekonstrukcyjnych, stowarzyszeń i różnych pasjonatów sprawiał, że Noc Muzeów w Konieczkowej miała zawsze niezapomniany klimat. Z racji tego, że muzeum funkcjonuje w szkole, jego działalność ma również wymiar edukacyjny. Dzieci i młodzież biorą zawsze czynny udział w tej działalności, angażując się jednocześnie w przygotowanie i przeprowadzenie imprez.

Noc Muzeów 2017 to wspólny projekt Muzeum Społecznego Gminy Niebylec i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. Tegoroczna edycja będzie miała patriotyczny charakter, a przygotowane koncerty i wystawy upamiętnią ofiary Katynia, wśród nich wywodzące się z Ziemi Niebyleckiej.

Program w załączniku.

do góry