Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Władysław Koba (1914–1949)” – Jarosław, 22 marca – 10 kwietnia 2017

Skazany na zapomnienie i wymazany z historii Polski powraca

W Publicznym Gimnazjum nr 1 w Jarosławiu, ul. 3 Maja 30, w dniach 22 marca–10 kwietnia jest prezentowana wystawa „Władysław Koba (1914-1949)” przygotowana przez rzeszowski Oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

Władysław Koba urodził się 8 stycznia 1914 r. w Jarosławiu. Jako uczeń związany z harcerstwem, od 1932 r. w Wojsku Polskim. Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty w Komorowie, był oficerem III Pułku Piechoty Legionów w Jarosławiu. Uczestnik kampanii wrześniowej w szeregach 2. Dywizji Piechoty Legionów Armii „Łódź”. Obrońca Twierdzy Modlin. W latach 1940–1945 żołnierz ZWZ-AK. Ostatni prezes Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Aresztowanie kpt. Władysława Koby przez historyków uważane jest za symboliczny koniec struktur WiN w Polsce południowo-wschodniej. Zamordowany został na zamku w Rzeszowie 31 stycznia 1949 r. Zwłoki zostały pochowane potajemnie na cmentarzu parafialnym w Zwięczycy (obecnie cmentarz komunalny przy ul. Podkarpackiej w Rzeszowie). Miejsce pochówku było utrzymywane w tajemnicy przed rodziną. Dopiero jeden z pracowników więzienia ujawnił przypuszczalne miejcse zakopania zwłok. Po 65 latach zespół IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka zbadał mogiłę, ekshumowano zwłoki i poddano badaniom genetycznym DNA. Żyjący syn Wojciech Koba zdecydował, iż szczątki ojca spoczną w rodzinnym grobowcu na Zasaniu w Przemyślu obok żony i córki. Państwowy pogrzeb, z pełnym wojskowym ceremoniałem odbył się 17 września 2016 r. Dzień wcześniej 16 września kpt. Władysława Kobę pożegnał rodzinny Jarosław, w którym mieszkańcy ufundowali pomnik Pamięci kpt. Koby. Pośmiertnie kpt. Władysław Koba został awansowany do stopnia majora.

Eskponowana wystawa prezentuje wiele materiałów wcześniej niepublikowanych – osobiste dokumenty, dokumenty dotyczące organizacji ZWZ-AK oraz WiN, fotografie z archiwum rodzinnego oraz ze zbiorów osób prywatnych. 

do góry