Nawigacja

Aktualności

Test wiedzy o „Solidarności” – Rzeszów, 15 marca 2017

Uczniowie z Rzeszowa i Mielca będą reprezentować Podkarpacie w finale olimpiady.

W murach Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie odbył się wojewódzki etap Olimipady Solidarności zorganizowany przez Fundajcę Centrum Solidarności. To wielki test wiedzy o dwóch kluczowych dekadach naszej historii lat 1970-1990. W olimpadzie wzięło udział 46 uczniów szkól średnich z całego Podkarpacia. Niektórym z nich temat ten był bardzo bliski, gdyż dziadkowie lub rodzice byli działaczami regionalnych struktur „Solidarności”, świadkami tamtych dni lub byli internowani i sparwy te w ich rodzinnych domach były zawsze żywe. Jeden z uczestników, jako wolontariusz, pomagał w remoncie domu pewnej łączniczki „Solidarności” i tak zpoczątkował swoją pasję do historii XX wieku.
W oczekiwaniu na finał uczniowie wraz z nauczycielami wzięli udział w wykładzie „Młodzież w PRL”, który poprowadziła Katarzyna Kyc OBEN w siedzibie rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej.
Zwycięzcami zostali: Monika Kiełb, Hubert Wejman i Magdalena Olech. Utworzą drużynę wojewódzką, która w filnale czerwcowym w Centrum Historii we Wrocławiu, będzie pracować na wspólny sukces. Laureaci Olimpiady Solidarności otrzymają indeksy na uniwersytety: Warszawski, Wrocławski, Jagielloński i Gdański oraz stypendia naukowe,  a także bony na publikacje Instytutu Pamięci Narodowej.

do góry