Nawigacja

Aktualności

36 rocznica podpisania porozumień rzeszowsko-ustrzyckich – Rzeszów, 19 lutego 2017

W nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie podpisano porozumienia między strajkującymi rolnikami a władzami PRL. Dzień później podobne porozumienia zawarto w Ustrzykach Dolnych.

Strajki rolnicze na Podkarpaciu rozpoczęła 29 grudnia 1980 r. okupacja budynku UMiG w Ustrzykach Dolnych. Bieszczadzkich rolników sprowokowała m.in. zapowiedź przeznaczenia ponad 60 ha działki na ośrodek rządowy w Arłamowie. Wiązałoby się to z przymusowymi wysiedleniami. Protest rolników trwał półtora miesiąca. 12 stycznia 1981 r. protestujących w Ustrzykach Dolnych milicja usunęła siłą. Wówczas strajkujący przenieśli się do Rzeszowa. Strajkujących wspierała "Solidarność" oraz duchowieństwo z ówczesnym ordynariuszem przemyskim ks. abp Ignacym Tokarczukiem. W nocy z 18 na 19 lutego 1981 r. w Rzeszowie podpisano porozumienia między strajkującymi rolnikami a władzami PRL, w których po raz pierwszy uwzględnione zostały postulaty mieszkańców wsi. Dzień później podobne porozumienia zawarto w Ustrzykach Dolnych. Porozumienia te znane pod wspólną nazwą Porozumień Rzeszowsko–Ustrzyckich były czwartymi ogólnopolskimi porozumieniami ( po szczecińskich, gdańskich i jastrzębskich), jakie władze komunistyczne podpisały z niezależnymi przedstawicielami społeczeństwa polskiego. 

Tegoroczne obchody podpisania Porozumień Rzeszowsko-Ustrzyckich zapoczątkuje sesja popularnonaukowa „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk i jego dziedzictwo" z udziałem uczestników strajku, historyków i młodzieży. Jej organizatorami jest Uniwersytet Rzeszowski i Stronnictwo Ludowe „Ojcowizna". Na okolicznościową sesję zapraszamy 16 lutego 2017 r. o godz. 11.00 do Małej Auli Uniwersytetu Rzeszowskiego al. T. Rejtana 16 C.

Podczas sesji referaty wygłoszą pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie:
dr Marcin Bukała – „Arcybiskup Ignacy Tokarczuk wobec polskiej wsi"
dr Mariusz Krzysztofiński – „Dziedzictwo arcybiskupa Ignacego Tokarczuka"
Świadectwa i relacje przedstawią: Ks. Franciszek Kołodziej, Kazimierz Chorzępa, Wieńczysław Nowacki, Roman Sroka, Stanisław Tokarczuk.

Na Uniwersytecie Rzeszowskim prelegenci wspólnie podkreślali, iż abp Ignacy Tokarczuk starannie diagnozował sytuację w jakiej znajdowała się polska wieś, dostrzegał mankamenty: rozwarstwienie gospodarstw, zanik kultury ludowej i życia gromadzkiego, kryzys rolnictwa. Stał się dla ludzi punktem odniesienia, całym swoim życiem świadczył o Bogu i szacunku do drugiego człowieka, był strażnikiem prawdy, a od państwa oczekiwał pełnego uznania własności ziemskiej, aby gospodarstwa rolne były opłacalne, a chłopi mogli utrzymywać swoje rodziny. Chcąc zapobiec dechristianizacji, do czego dążyła władza PRL, wołał  „..trzeba zbliżyć ołtarze do ludzi". Dziedzictwo jakie wnióśł abp Ignacy Tokarczuk, to nie tyklo dziedzictwo materialne w postaci ponad 400 kościołów, ale także dziedzictwo duchowe, znaczna ilość kazań i książek, jakie nam po sobie zostawił . 

Relacja  na stronie: https://rzeszow.tvp.pl/29101966/36-rocznica-podpisania-porozumien-rzeszowskoustrzyckich

Główne uroczystości odbędą się 19 lutego 2017 r., rozpocznie je Msza Święta Koncelebrowana w Kościele Farnym w w Rzeszowie, po której uczestnicy przejdą z krzyżem na miejsce strajku do dawnego Domu Kolejarza.
O godz. 14.00 odbędzie się ceremonia wręczenia przez wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Mateusza Szpytmę działaczom i uczestnikom porozumień „Krzyży Wolności i Solidarności" przyznanych przez prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

W tym dniu obchody organizuje również Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "„Solidarność", które rozpoczną się Mszą Świętą o godz. 12.00 w Katedrze Rzeszowskiej, po jej zakończeniu uczestnicy złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą orędownika spraw chłopskich abpa Ignacego Tokarczuka. W okolicznościowej konferencji referat "Arcybiskup Ignacy Tokarczyk – człowiek, kapelan, patriota" wygłosi pracownik Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie dr Mariusz Krzysztofiński. 

 

do góry