Nawigacja

Aktualności

VI edycja Nagrody Honorowej „Świadek Historii” – termin zgłoszeń upływa 31 marca 2017

I Ty możesz zgłosić swojego bohatera historii, IPN Oddział w Rzeszowie czeka na kandydatów do VI edycji Nagrody Honorowej „Świadek Historii”

Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie zaprasza instytucje, organizacje społeczne oraz osoby fizyczne do zgłaszania osób szczególnie zasłużonych dla upamiętniania historii Polski w poszczególnych regionach i wspierających pion edukacyjny IPN w jego działaniach. Nagroda jest przyznawana przez Kapitułę, na czele której stoi Prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Uhonorowanym można zostać także pośmiertnie i nie posiadając obywatelstwa polskiego. We wniosku wpisujemy personalia kandydata, opis jego osiągnięć i zasługi. Dołączamy również kopie dokumentów poświadczające jego zasługi. Zgłoszony kandydat musi wyrazić pisemną zgodę na zgłoszenie, którą dołączamy do wniosku.

W pierwszej edycji nagrodę otrzymali: metropolita przemyski abp Ignacy Tokarczuk; jeden z pierwszych więźniów KL Auschwitz Stanisław Szpunar; działająca od wielu lat na rzecz upamiętnienia bohaterów i wydarzeń z lat 1939-56 prof. Janina Marciak-Kozłowska; założyciel Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Mirosław Majkowski; Franciszek Batory – brat Józefa, zamordowanego 1 marca 1951 r. w więzieniu mokotowskim wraz z innymi członkami IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”; ks. Tadeusz Pater, który działa na rzecz upamiętnienia ofiar zbrodni UPA.

W kolejnej edycji – w 2013 – uhonorowano m.in.: Zespół Szkół nr 2 z Łańcuta za opiekę nad polskim cmentarzem w Zbarażu; autorkę wspomnień z sześcioletniego zesłania w północnym Kazachstanie, zatytułowanych „Szara opowieść”, Lidię Argasińską; uczestnika obrony Warszawy w 1939 r., który w 2002 r. podjął się samotnej wyprawy rowerowej dookoła Europy promującej Polskę w Unii Europejskiej, Henryka Atemborskiego; działaczkę stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”, które gromadzi członków rodzin funkcjonariuszy policji, zamordowanych na Wschodzie, Anatolię Gazdę.

Natomiast rok później wyróżnieni zostali: żołnierz Września 1939 r. i AK Zbigniew Larendowicz, łączniczka AK i działaczka „Solidarności” Anna Leszczyńska, żołnierz AK i zrzeszenia WiN Mieczysław Skotnicki, pośmiertnie – żołnierz AK Maria Szczepańska oraz harcerka i popularyzatorka historii Krystyna Chowaniec i rzeźbiarz Dariusz Jasiewicz.

W 2015 roku nagrodę przyznano: duchownemu wspierającemu strajkujących w Hucie Stalowa Wola w 1988 r. bp Janowi Niemcowi, twórcy Prywatnego Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych w Krośnie, raperowi Tadeuszowi Polkowskiemu, pomysłodawcy współpracy między IPN a Zakładem Karnym w Rzeszowie kpt. Dariuszowi Fudali, popularyzatorowi dziejów AK Stanisławowi Pomprowiczowi oraz lokalnemu Stowarzyszeniu Społeczno-Kulturalnemu „Rędziny” w Tuszymie k. Mielca. 

W V edycji nagrodę otrzymali: Edward Marszałek i Edward Orłowski – członkowie Polskiego Towarzystwa Leśnego, którzy dokumentują i dbają o upamiętnienie mogił ofiar narodu polskiego ze szczególnym uwzględnieniem leśników, Adam Kantor inicjator powstania młodzieżowej organizacji "Orlęta" w Dębicy i niezłomny działacz niepodległościowy, Artur Szary, nauczyciel i dziennikarz, pasjonat historii realizujący ideały wychowania patriotycznego wśród młodzieży, Marcin Zieniewicz konsul RP na Ukrainie, badacz miejsc pochówków żołnierzy WP poległych w 1939 r. oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu, najstarsza w regionie instytucja naukowa upamiętniająca historię.  

Regulamin nagrody, wniosek o jej przyznanie i oświadczenie zgody kandydata dostępne na stronie:  http://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/konkursy-i-nagrody/nagroda-honorowa-swiade

 

do góry