Nawigacja

Aktualności

Wykład dra Pawła Fornala z IPN Oddział w Rzeszowie pt. "Trzech niezłomnych: Władysław Koba, Leopold Rząsa, Michał Zygo" - Rzeszów, 12 stycznia 2017

12 stycznia 2017 r. o ogodz. 14.00 w Instytucie Historii Uniwersytetu Rzeszowskiego, al. Rejtana I6C odbędzie się wykład
dra Pawła Fornala z rzeszowskiego Instytutu Pamięci Narodowej pt. "Trzech niezłomnych: Władysław Koba, Leopold Rząsa, Michał Zygo".

31 stycznia 1949 roku na rzeszowskim Zamku, w którym mieściło się wtedy więzienie wykonane zostały trzy wyroki śmierci. Zabici zostali Władysław Koba, Leopold Rząsa i Michał Zygo. Wszyscy trzej byli żołnierzami Armii Krajowej, a od 1945 roku żołnierzami Stowarzyszenia Wolność i Niezawisłość. Władysław Koba był też ostatnim szefem rzeszowskich struktur zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Ich ciała wywieziono na cmentarz poza miastem w Zwięczycy (obecnie w granicach miasta, przy ulicy Podkarpackiej) Od pracującego tam grabarza rodziny pomordowanych dowiedziały się, o dokonanym tam pochówku. Przez kilkadziesiąt lat to miejsce uznawane było za ich grób, chociaż dowodów na to nie było. Podczas prac Zespołu Samodzielnego Wydziału Poszukiwań IPN, kierowanego przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka, w ramach programu badawczego „Poszukiwania nieznanych miejsc pochówków ofiar terroru komunistycznego 1944-1956” odkopano ich włoki i poddano ekshumacji. Złożone były bardzo płytko, zaledwie na głębokości 45 cm. Wstępne oględziny wskazują, że zginęli od strzału typu katyńskiego (w potylicę).Przed śmiercią zostali skrępowani kablami elektrycznymi.
Uroczysty pogrzeb pośmiertnie awansowanego do dtopnia majora Władysława Koby odbył się 17 września 2016 r. Na pochówek czekają jego koledzy ze wspólnej mogiły Michał Zygo i Leopold Rząsa.

Po wykładzie zapraszamy na projekcję filmu Sławomira Górskiego pt. "Wolność i Niezawisłość Ostatnia Nadzieja"

do góry