Nawigacja

Aktualności

Inauguracja projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci – „Życie za Życie” – Markowa, 17 października 2016

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej zapraszają na inaugurację projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci – „Życie za Życie”, która odbędzie się 17 października 2016 r. o godz.12:00 w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Odszukajmy zapomnianych bohaterów, dla których nieobojętny był los drugiego człowieka, którzy mimo zagrożenia i strachu, ratowali w czasie niemieckiej okupacji ludność żydowską, nierzadko stawiając na szali własne życie. Ideą projektu jest upamiętnienie osób, zwykłych ludzi, którzy dzięki swojej heroicznej postawie i działalności zasłużyli na szczególne miejsce w historii naszego kraju. Zachęcamy, zwłaszcza młodzież, do odszukania zapomnianych lokalnych bohaterów i podjęcia próby przywrócenia ich zbiorowej pamięci. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest Polakom ratującym Żydów w czasie Holocaustu. Podczas II wojny światowej na okupowanych ziemiach polskich za pomoc Żydom groziła kara śmierci. Pomimo zagrożenia i strachu przed represjami ze strony Niemców wiele osób wykazywało się wyjątkową odwagą, aby ocalić ludność żydowską. Nie był im obojętny los skazanego na Zagładę narodu. Nierzadko ratując życie innych, płacili za to najwyższą cenę, tracąc własne.

Podobnie jak w poprzednich edycjach, każdy bohater zostanie upamiętniony wirtualnym kamieniem na mapie pamięci na stronie: www.pamiec.pl/kamienie_pamieci.

Na stronie projektu można odnaleźć bohaterów upamiętnionych w ramach dotychczasowych edycji.

Projekt adresowany jest do młodzieży szkolnej, drużyn i zastępów harcerskich, kół naukowych, grup rekonstrukcyjnych, kół kombatantów oraz uczestników indywidualnych – pasjonatów historii. Zgłoszenia do VIII edycji projektu przyjmowane będą do 31 stycznia 2017 r.

Karta zgłoszenia, szczegółowe informacje i materiały dla uczestników będą do pobrania na stronie internetowej www.pamiec.pl/kamienie_pamieci. Końcowy termin wykonania zadań przez uczestników oraz przesłania dokumentacji zaplanowano na 31 marca 2017 r.

Finał projektu, koordynowanego przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Rzeszowie, odbędzie się w maju 2017 r.

Instytut Pamięci Narodowej i jego Oddziały pomogą uczestnikom projektu w:

• konsultowaniu i merytorycznej ocenie zgromadzonego materiału – nasi pracownicy naukowi mogą udzielić wskazówek dotyczących odnajdywania dodatkowych informacji,

• eksponowaniu prac na naszej stronie internetowej,

• tworzeniu i dostarczaniu materiałów pomocniczych.

Każdy uczestnik projektu otrzyma dyplom poświadczający udział w projekcie edukacyjnym „Kamienie pamięci”

ZADANIA UCZESTNIKÓW

• Odnalezienie osoby, która w jakikolwiek sposób pomagała ludności żydowskiej przetrwać Holocaust, a która nie została zapisana w zbiorowej pamięci, choć na to zasługuje.

• Opracowanie portfolio tej postaci.

• Upowszechnienie wiedzy o niej w wybrany przez siebie sposób.

• Przygotowanie projektu upamiętnienia tej postaci oraz zgłoszenie go lokalnym władzom samorządowym

• Przesłanie organizatorom materiałów na stronę internetową i raportu końcowego ze wskazaniem wykorzystanych źródeł.

do góry